A gipszkarton szerelőket érintő tűzvédelmi változás
2014. május 1-jétől kibővül a tűzvédelmi szakvizsgára kötelezettek köre, az új 16. pontban a tűzvédelmi szakvizsga kötelezettsége a "tűzállóságot növelő burkolatok beépítését, karbantartását végzők"-re is kiterjed.
A gipszkarton szerkezetek egy jelentős része akkor is tűzállóságot növelő szerkezetnek minősül, ha nem kifejezetten tűzálló gipszkartonból készült, ezért minden gipszkartonozónak fel kell tudni ismernie, mihez szükséges a szakvizsga.
Mely esetben szükséges egy gipszkarton szerelőnek tűzvédelmi szakvizsgával rendelkeznie?
- Tetőtéri fa szerkezetek gipszkartonnal történő burkolása (fogópárok, szarufák, székállások stb.) minden esetben tűzvédelmi célú, még ha a megrendelő ennek nincs is tudatában, azt a tervező a tűzvédelmi követelmények teljesülése érdekében tervezte ilyenre. (ha az egész tetőszerkezet együttesen kapott minősítést, az kivétel lehet)
- Födémszerkezetek (mint a borított gerendafödém) álmennyezetének gipszkartonnal történő kialakítása is jellemzően tűzvédelmi célokat szolgál.
- Továbbá a villamos kábelek, gépészeti aknák (fűtés, használati meleg víz, szennyvíz vezetékek stb.) térelhatárolása is a legtöbb esetben tűzvédelmi céllal készül.
- Ökölszabályként hozzávehetünk még egy gyakorlati kiegészítést: ha tűzálló gipszkartont kell beépíteni, akkor szinte biztos, hogy azt a tűzvédelmi miatt választották, ugyanis drágább, mint a "sima", senki sem szeret feleslegesen költeni.
Nem kötelező a szakvizsga, ha tűzállóságot növelő burkolat beépítését nem jogszabályban előírt tűzvédelmi követelmény teljesítése érdekében végzik. Ezt egy kivitelező nem könnyen állapítja meg - és nem is jellemző -, ezért ez inkább csak elméleti lehetőség a mentesülésre.
Milyen kivitelezésekre vonatkozik a kötelezettség:
Az építési engedély nélkül megvalósuló beruházások kivitelezése esetén is kötelező a szakvizsga a fenti esetekben.
"Nekem már van szakvizsgám"
A rendelet korábbi verziója alapján a "12. Tűzállóságot növelő bevonati rendszerek alkalmazását, karbantartását végzők"-nek is kellett szakvizsga, és a bevonati rendszerbe gyakran beleértették a burkolatokat is, ezért sok gipszkartonozó már tavaly szakvizsgázott ebből. Mivel a rendelet nem mondja ki, hogy a korábbi 12. foglalkozási ág megfelel a mostani 16-osnak, ezért sajnos a 16-osból is kell szakvizsgázni (a 12-es sem megy veszendőbe, azzal tűzálló festékkel festhetnek).
A tűzvédelmi szakvizsga általános leírása
IDE KATTINTVA OLVASHATÓ.
A következő tűzvédelmi szakvizsga időpontja és helyszíne
IDE KATTINTVA OLVASHATÓ.
A tűzvédelmi szakvizsgára jelentkezés információi
IDE KATTINTVA OLVASHATÓK.
A tűzvédelmi szakvizsga tanfolyam menetéről információ
IDE KATTINTVA OLVASHATÓ.
A tűzvédelmi szakvizsga vizsgadíjáról információ
IDE KATTINTVA OLVASHATÓ.